lip 05 2018 Bezpieczny sen na powietrzu
Komentarze: 0

Szykując wyposażenie na wyjazd w góry większość osób korzysta z pewnego ustalonego doświadczeniem klucza. Oczywistym jest, że trzeba pomyśleć o takich potrzebach jak pożywienie, woda, ciepłe ubranie, wygodne buty i odpowiedni do pomieszczenia tego wszystkiego plecak.

Na nic jednak by się zdały wszystkie te elementy wyposażenia, gdyby nie odpowiednia regeneracja sił podczas snu. W warunkach lekko survivalowych, nawet gdy przychodzi spać pod dachem schroniska, o ciepłe i wygodne łóżko jest niezwykle trudno. Trzeba zatem samodzielnie zadbać o maksymalną wygodę.

Jak sobie pościelesz...

karimataSchodząc z gór po całodniowym maszerowaniu, a często także lekkiej wspinaczce, każdy kto dotrze na wieczór do schroniska jest w stanie spać nawet i na stojąco. Ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych, spanie bez wcześniejszego przygotowania w odpowiedni sposób miejsca spoczynku jest bardzo niepolecane. Najpopularniejszym wyposażeniem każdej osoby, która chodzi po górach i ma zamiar spać w schroniskach jest karimata. Jest to prostokątna mata o wymiarach mniej więcej dorosłego człowieka, którą kładzie się na podłodze i dopiero na karimatę śpiwór.

Karimaty (sprawdź) są powszechnie używane dla zapewnienia izolacji od zimnej podłogi, a także często występującej wilgoci. Dają również namiastkę wygody, ponieważ wykonane są z grubej pianki. Nie jest to co prawda sprężynowy materac, ale mając do wyboru twardą podłogę, każdy wybiera miękką karimatę.

 

Do tej pory nie pojawił się jeszcze żaden komentarz. Ale Ty możesz to zmienić ;)

Dodaj nowy komentarz