Najnowsze wpisy, strona 1


gru 19 2016 Z jakiego materiału kupić menażkę?
Komentarze: 0

Osoby planujące dłuższą wycieczkę turystyczną, powinny pomyśleć o naczyniach turystycznych. Kompletując sprzęt biwakowy, nie można zapomnieć o menażce. Kluczowe jest podczas wybierania naczyń turystycznych to, z jakiego materiału są one wykonane. Wpływa to bowiem na ich trwałość, przewodzenie ciepła oraz na czas przygotowania posiłku, zużycie gazu oraz cenę. Jaki obecnie jest wybór na rynku tego typu przedmiotów?

Menażka – na jakie materiał się zdecydować?
W przypadku aluminiowych menażek można liczyć na niską cenę oraz dostępność. Tego typu naczynia są niezwykle lekkie i bardzo dobrze przewodzą ciepło. Niestety są podatne na uszkodzenia mechaniczne, łatwo się wyginają i trzeba liczyć się z metalicznym posmakiem jedzenia.

W przypadku menażki ze stali nierdzewnej można liczyć na przystępną ceną, trwałość i brak metalicznego posmaku. Jednakże sporą wadą jest to, że naczynia takie są ciężkie, długo się rozgrzewają i długo stygną.

Naczynia turystyczne z aluminium anodyzowanego są pokryte specjalną powłoką, która zabezpiecza jedzenie przed wnikaniem metalicznego posmaku. Są one lekkie, ale dosyć drogie.

Menażka z tytanu jest bardzo wytrzymała, lekka i dobrze przewodzi ciepło. Zaletą tego typu naczynia jest to, że praktycznie nie reagują one z żadnymi substancjami, a więc można liczyć na brak metalicznego posmaku czy przenikania szkodliwych związków do jedzenia. Dodatkową zaletą jest bardzo szybkie stygnięcie tytanu. Niestety wadą jest wysoka cena.


nastoku : :
gru 16 2016 Lina wspinaczkowa - parametry i rodzaje
Komentarze: 0

Każdy wspinacz mający zamiar kupić linę wspinaczkową, powinien zapoznać się z dostępnymi rodzajami oraz ich przeznaczeniem. Prawidłowo dobrana lina wspinaczkowa zapewni wspinaczowi bezpieczeństwo, co jest niezwykle istotne w przypadku odpadnięcia od ścianki czy skały. Chociaż sama lina nie zagwarantuje pełnego zabezpieczenia, to w połączeniu z pozostałymi elementami sprzętu wspinaczkowego, można liczyć na profesjonalny system asekuracyjny.

Podział lin wspinaczkowych

Wyróżnia się liny dynamiczne, które posiadają specjalną konstrukcję oraz charakteryzują się dużą rozciągliwością. Ponadto posiadają one zdolność pochłaniania energii powstałej na skutek odpadnięcia. Z kolei liny statyczne nie rozciągają się mocno pod obciążeniem, dzięki czemu znalazły zastosowanie w ratownictwie i speleologii. Zaletą małej rozciągliwości w ich przypadku jest ułatwienie wspinaczowi podchodzenia po nich wraz z odpowiednimi przyrządami. Niestety nie sprawdzą się one podczas wspinaczki z dolną asekuracja. Nie są to liny przeznaczone stricte do wspinaczki, ale można je zastosować do wspinaczki na wędkę.

Parametry lin wspinaczkowych
Jeśli chodzi o parametry lin dynamicznych, to jest ich sporo. Liczba rwań określa wytrzymałość liny. Z kolei siła graniczna oznacza siłę działającą na wspinacza opadającego od ścianki w trakcie zatrzymywania jego lotu. Niezwykle istotnymi parametrami są średnica, długość oraz waga liny. Posuw oplotu oznacza przesuwanie się oplotu względem rdzenia. Z kolei węzłowatość określa giętkość liny. Uwagę warto zwracać podczas zakupu także na wydłużenie statyczne i dynamiczne.


nastoku : :
gru 14 2016 O jakiej pojemności plecaka trekkingowego...
Komentarze: 0

Wybór plecaka trekkingowego powinien być dobrze przemyślany, w czym niezwykle pomocne jest wcześniejsze sprecyzowanie tego, gdzie się jedzie oraz na jak długo. Dobry plecak to taki, który będzie miał optymalną wagę, odpowiednią objętość oraz zapewni komfortowe użytkowanie. Czym więc kierować się podczas zakupów?

Dobry plecak trekkingowy a jego pojemność?

Jeśli chodzi o pojemność plecaka, to powinna być ona dostosowana do miejsca i długości wycieczki, pory roku oraz indywidualnego stylu pakowania. W przypadku pojemności wyróżnia się cztery podstawowe grupy.

Plecaki na jednodniowe wycieczki mają od 15 do 30 L, są małe, zwykle pozbawione stelaża i o jednokomorowej konstrukcji, wyposażone w miękki pas biodrowy utrzymujący plecak w miejscu i piankę na plecach w celu poprawy komfortu noszenia.

Plecaki alpejskie mają od 30 do 50 L i są średniej wielkości, posiadają wewnętrzny stelaż oraz usztywniony pas biodrowy, są idealne na jedno czy też dwudniowe wycieczki górskie, sprawdzą się także podczas krótkich wyjazdów zagranicznych.

Plecaki podróżne mają pojemność od 50 do 75 L i są świetne na dłuższe wyjazdy i podróże, mają sztywny system nośny, wygodny pas biodrowy, zwykle wyposażone są w dwie komory (górną i dolną).

Plecaki ekspedycyjne maja od 75 do 100 L pojemności, co sprawdza się w przypadku długich podróży, wyjazdów zimowych i ekspedycji, które wymagają zabrania ze sobą znacznie więcej rzeczy.


nastoku : :
gru 09 2016 Dobre buty trekkingowe damskie z marketu?
Komentarze: 0

Popularność butów trekkingowych damskich oraz męskich sprawiła, że można je kupić dzisiaj już nawet w marketach. Ten typ obuwia świetnie sprawdza się podczas długich wędrówek po lesie, a także w trakcie wspinaczki czy też chodzenia po górzystym terenie. Prawidłowo dopasowane obuwie to jeden z podstawowych elementów wyposażenia. Jednak niezwykle istotne jest dobranie odpowiedniego rodzaju do swoich indywidualnych potrzeb oraz oczekiwań. Czy tanie obuwie z hipermarketu to dobry pomysł?

Buty trekkingowe damskie – czy trzeba inwestować tylko te droższe?

Nie jest żadną tajemnicą, że za markowe buty trzeba zapłacić więcej, co wcale nie oznacza, że są one zawsze lepsze, chociaż zwykle ich jakość przewyższa tą marketową. Obecnie wiele marketów podsiada osobny dział z obuwiem, gdzie można kupić nowe buty w bardzo przystępnej cenie. Dodatkowo można trafić na okazję w postaci oryginalnych butów znanych marek, dzięki czemu za nieduże pieniądze można cieszyć się z posiadania dobrej jakości obuwia od renomowanego producenta. Niezależnie jednak od rodzaju butów, warto kierować się podczas kupowania przede wszystkim jakością ich wykonania, a dopiero później renomą marki i ceną. Zwykle lepiej dołożyć więcej pieniędzy i kupić solidniejsze buty, aby uniknąć konieczności ich wymiany co pół sezonu. W przypadku górskich butów trekkingowych liczy się wytrzymałość oraz ochrona stopy przed czynnikami atmosferycznymi czy też uszkodzeniami mechanicznymi.


nastoku : :
gru 06 2016 Narty skitourowe to nie jedyny wybór, sprawdź...
Komentarze: 0

Zazwyczaj nikt nie kupuje nowych nart co sezon, ale gdy zajdzie potrzeba ich wymiany, to warto przemyśleć zakup. Szeroki wachlarz wyboru sprawia, że na rynku można dostać zróżnicowany sprzęt narciarski. Jedne narty będą przeznaczone dla początkujących, drugie dla profesjonalistów, a jeszcze inne będą miały uniwersalne zastosowanie. Jak więc właściwie dobrać narty?

Nowoczesne narty skitourowe, easycarver, allround, race czy jeszcze inne?
Podczas wybierania właściwych nart należy zwrócić szczególną uwagę na posiadane umiejętności. Narty powinny być dopasowane do wagi i wzrostu użytkownika. Powinno się też określić to, czy będzie się na nich zjeżdżało ze stoków tylko rekreacyjnie czy też może mają być przeznaczone dla doświadczonego miłośnika narciarstwa. Przed wizytą w sklepie warto zapoznać się dokładnie z testami nart i dokonać wstępnego wyboru interesującego modelu, co ułatwi zakup.

Na rynku dostępne są różne rodzaje nart, które charakteryzują się określonymi parametrami. W przypadku nart skitourowych przeznaczone są one do turystyki narciarskiej i umożliwiają wędrówki w tereny pozbawione wyciągów. Ich zaletą jest lekkość oraz taśmy z ruchomą pętlą, która ułatwiają podchodzenie. Z kolei freeride są bardzo szerokie i sprawdzą się w głębokim puchu, gdyż nie zapadają się. Easycarver to narty dla początkujących, gdyż łatwo nimi wykonywać skręty, są lekkie i przeznaczone do jazdy z niedużą prędkością. Narty allmountain mają średnią szerokość i sprawdzą się nie tylko na przygotowanym stoku, ale także w głębokim śniegu. Są jeszcze crosscarver, race, allround, Twintip-Freestyle, narty damskie i młodzieżowe.


nastoku : :