Archiwum lipiec 2018


lip 07 2018 Kiedy sprawdza się termos?
Komentarze: 0

Termosy są już od bardzo dawna używane i dalej ich popularność się nie zmniejszyła. Jest to związane z faktem, że urządzenia te są bardzo praktyczne i przydatne w różnych sytuacjach. 

W podróży

termosTermos (tu) przede wszystkim sprawdzi się w podróży. Każdy z pewnością siedząc sobie w pociągu, czy też autokarze lubi wypić gorącą kawę, czy herbatę. Oczywiście można zrobić sobie w kubku takie napoje, jednak ostygną one z pewnością przed zajęciem miejsca w pociągu. Nie ma żadnej frajdy z picia zimnej kawy, a te oferowane w pociągu są bardzo drogie i na dodatek ich jakość nie zadowala. Dzięki termosom możliwe jest picie gorącej kawy przez całą podróż. Ponadto dzięki termosom możliwe jest również zaparzenie herbaty dla małego dziecka, które szczególnie potrzebuje, aby była ona ciepła. 

W zimne dni

Urządzenia te sprawdzają się również w zimniejsze dni. Wtedy są w stanie ogrzać organizm. Dlatego też wiele osób zaparza sobie gorącą herbatę albo kawę w termosie i bierze do samochodu, do pracy, w różne miejsca. Zaletą tych urządzeń jest to, że nie tylko trzymają one ciepło, ale na dodatek są tak szczelnie zamykane, że można je wrzucić do torebki bez większego martwienia się o to, czy aby na pewno napój się nie wyleje. Termos taki można wyjąć w każdym momencie dnia z torby i pić dalej ciepłą kawę. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że urządzenie to utrzymuje ciepło nawet do kilku godzin w zależności od jego jakości.

 

lip 05 2018 Bezpieczny sen na powietrzu
Komentarze: 0

Szykując wyposażenie na wyjazd w góry większość osób korzysta z pewnego ustalonego doświadczeniem klucza. Oczywistym jest, że trzeba pomyśleć o takich potrzebach jak pożywienie, woda, ciepłe ubranie, wygodne buty i odpowiedni do pomieszczenia tego wszystkiego plecak.

Na nic jednak by się zdały wszystkie te elementy wyposażenia, gdyby nie odpowiednia regeneracja sił podczas snu. W warunkach lekko survivalowych, nawet gdy przychodzi spać pod dachem schroniska, o ciepłe i wygodne łóżko jest niezwykle trudno. Trzeba zatem samodzielnie zadbać o maksymalną wygodę.

Jak sobie pościelesz...

karimataSchodząc z gór po całodniowym maszerowaniu, a często także lekkiej wspinaczce, każdy kto dotrze na wieczór do schroniska jest w stanie spać nawet i na stojąco. Ze względów bezpieczeństwa i zdrowotnych, spanie bez wcześniejszego przygotowania w odpowiedni sposób miejsca spoczynku jest bardzo niepolecane. Najpopularniejszym wyposażeniem każdej osoby, która chodzi po górach i ma zamiar spać w schroniskach jest karimata. Jest to prostokątna mata o wymiarach mniej więcej dorosłego człowieka, którą kładzie się na podłodze i dopiero na karimatę śpiwór.

Karimaty (sprawdź) są powszechnie używane dla zapewnienia izolacji od zimnej podłogi, a także często występującej wilgoci. Dają również namiastkę wygody, ponieważ wykonane są z grubej pianki. Nie jest to co prawda sprężynowy materac, ale mając do wyboru twardą podłogę, każdy wybiera miękką karimatę.